Относно – Неотложна необходимост от адекватна реакция след събарянето на домове в кв. Захарна фабрика, София

Уважаеми дами и господа,

На 29 април 2025 г. се проведе първата официална среща между представители на Столична община, национални институции, народни представители, граждански организации и представители на ромската общност, чиито домове бяха разрушени на 15 април 2025 г. в столичния квартал Захарна фабрика.

Съжаление и загриженост буди фактът, че срещата се състоя две седмици след разрушенията, като през този период над 170 души, включително деца, живеят без подслон, достъп до вода, храна, електричество и основни санитарни условия. На срещата не бяха предложени конкретни и реалистични решения за настаняване и подкрепа на засегнатите семейства.

Като представители на гражданското общество, настояваме с настоящото писмо за незабавни и координирани действия от страна на всички отговорни институции, включително:

  1. Предоставяне на спешно и достойно настаняване за всички останали без дом хора – в съответствие с международното право, включително:
    • Хартата на основните права на Европейския съюз (чл. 34 – социална сигурност и жилищно настаняване);
    • Европейската конвенция за защита правата на човека (чл. 8 – право на личен и семеен живот; чл. 3 – забрана на нечовешко или унизително отношение);
    • Международния пакт за икономически, социални и културни права на ООН (чл. 11 – право на подходящ жизнен стандарт, включително жилище), ратифициран от България;
    • Стратегическа рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите и препоръките на Комитета на ООН по правата на човека и по икономическите, социалните и културните права и Комитета по правата на детето.
  2. Прекратяване на практиката на събаряне на жилища, без предварителна социална оценка, стратегия за алтернативно настаняване и осигурено финансиране за интеграционни мерки.
  3. Създаване на междуинституционален кризисен щаб с участието на граждански организации и представители на общността, който:
    • Да координира усилията за оценка на потребностите на засегнатите семейства и изготвянето на индивидуални планове за подкрепа, така че те да получат необходимата административна, правна, материална, психологическа и логистична подкрепа, които да бъдат заложени в плана и той да се проследява включително здравните грижи за децата, записването на децата в училище, предоставяне на необходимата материална и друга помощ и др.
    • Да осигури достъп до здравни, образователни и други услуги за психосоциална подкрепа и социално включване на всички деца;
    • Да предложи дългосрочни решения, базирани на устойчивост, човешко достойнство и равен достъп до права.
      В тази връзка Ви информираме, че към писмото прилагаме кризисен план, изготвен от граждански организации въз основа на нашия експертен опит, дългогодишна работа с уязвими общности и активна комуникация със засегнатите семейства. Този план съдържа конкретни и приложими предложения за справяне с кризата и очакваме той да бъде разгледан с необходимата сериозност.

Този случай не може да бъде разглеждан изолирано. Подобни практики без алтернативи водят до задълбочаване на бедността, социалната изолация и нарушаване на международно признати човешки права. Време е за промяна на подхода – от репресия към отговорна и хуманна политика.

Настояваме отговорните институции да поемат конкретни ангажименти с ясни срокове и механизми за отчетност.

Призоваваме Столична община, в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенцията за социално подпомагане, Дирекция „Социално подпомагане – София“, както и с участието на Областната управа на София-град, районните администрации и заинтересованите граждански организации, да превърнем настоящата криза във възможност за изграждане на хуманен, приобщаващ и устойчив подход към жилищната политика и социалната интеграция в столицата.

Подкрепящи отвореното писмо:

  • КОНКОРДИЯ България
  • Национална мрежа за децата
  • ръст за социална алтернатива
  • АТД Четвърти свят – „Заедно за достоен живот“
    Фондация “За нашите деца”
  • Български Хелзинкски комитет
  • Фондация “Подслон за човечеството”/ Хабитат България
  • Фондация „Здраве и социално развитие